сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Азаров: Украина планира да потпише пет договори со ЕУ

ukrainski-premier

Поврзани вести

Украина продолжува со работата за проширување на соработката со Европската унија, со која планира да потпише пет договори, соопшти на седница на украинската Влада премиерот Микола Азаров, пренесе „ИТАР- ТАСС“.

„Кабинетот на министри дава зелено светло за потпишување на пет договори. Подготвуваме рамковен договор, насочен кон имплементација на институционалните реформи во рамките на програмата Источно партнерство“, рекол премиерот.

Според него, се подготвува и програма „Локален развој“, програма за поддршка на Украина во управувањето со миграционите процеси и давањето на азил, во рамките на која ќе бидат реализирани три проекти .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести