вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 45

Азербејџан: Ерменија 115 пати го прекрши прекинот на огнот

прекин оган

Последни вести

Ерменските сили во изминатите 24 часа 115 пати го прекршија договорот за прекин на огнот во спорниот регион Нагорно-Карабах, соопшти денеска азербејџанското Министерство за одбрана.

Во соопштението, како што јави ТАСС, се наведува дека Азербејџан се придржува до договорот за прекин на огнот во Нагорно-Карабах, но дека ситуацијата на линијата и фронтот и натаму е тензична.

Министерството за одбрана ги отфрли како неосновани тврдењата на Ерменија дека силите на Азербејџан ја прекршиле спогодбата за прекин на огнот.

Судирите меѓу ерменските и азербејџанските сили во Нагорно-Карабах повторно избувнаа на 2 април, но министерствата за одбрана на двете земји вчера најавија прекин на огнот во спорниот регион.

Најчитани вести