Спорт

Бабунски ќе го почека дебито во првиот тим на Барса

Бабунски ќе го почека дебито во првиот тим на Барса

Како неточна се покажа пласираната шпекулација на неколку македонски медиуми, дека Давид Бабунски ќе дебитира за првиот тим на каталонскиот гигант Барселона на реванш дуелот од Купот на Шпанија против екипата на Картахена.

И покрај убедливата победа на првиот натпревар, предводникот на Барса, Херардо Тата Мартино, не калкулираше со првиот тим кој сосема заслужено забележа убедлив триумф од 3:0.

Резултати: Елче – Вилјареал 0:1 (вкупно 2:3), Гетафе – Џирона 4:1 (5:2), Леванте – Рекреативо 4:0 (4:1), Осасуна – Малага 1:1 (4:4), Барселона – Картахена 3:0 (7:1), Гранада – Алкоркон 0:2 (2:2 – 4:5 на пенали).