Спорт

Бадел доминантен во македонската женска кошарка

Бадел доминантен во македонската женска кошарка

Кошаркарките на Бадел ја освоија двојната круна во македонската кошарка, придодавајќи го шампионскиот трофеј на пехарот во Купот. “Баделки” вчера ја совладаа екипата на МНА со 66:53 во Кавадарци и стигнаа до втор триумф во финалната серија, практично завршувајќи ја целата сезона без пораз.

МНА имаше сили само за две четвртини, а на одмор се замина со израмнет резултат (30:30). Но, во второто полувреме, “баделки” ја зацврстија одбраната, а потоа нападот функционираше многу подобро. На крајот славеа со убедливи 66:53.

Анџелика Митрашиновиќ со 16 поени беше најпрецизна на натпреварот, а го доби и признанието за МВП – играч на финалето. Трајчевска беше стрелец на 15 поени, Лескароска уфрли 11 поени, а во составот на МНА, Наков и Георгиева-Атанасова постигнаа по 15 поени.