понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Бадник и Божик неработни денови

Бадник и Божик се неработни за православните верници.

bbbbbb

Поврзани вести

Утре шести јануари, Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Согласно Законот за празниците, седми јануари (вторник) првиот ден на Божик, според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

За припадниците на православана вероисповед  неработен е и  19-ти јануари кога се празнува празникот Богојавление-Водици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести