четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Баерн го плати лекувањето на 30 деца ранети во Украина

baern-lekuvanje-500

Последни вести

Управата на минхенски Баерн реши да плати лекување за 30 деца ранети за време на конфликтот во Украина.

Како што пренесува весникот „Билд“, раководствово на актуелниот германски шампион, реши гостувањето во Украина да биде искористено и за хуманитарна цел.

Баерн синоќа гостуваше во градот Лавов, каде го одигра првиот меч против Шахтјор од осминафиналето од Лигата на шампионите.

„Баварците“ решија да ја искористат оваа можност и да платат лекување за 30 деца ранети во воениот конфликт во Украина. За таа цел претседателот на клубот Карл Хохнер и легендата на Баерн, Карл-Хајнц Румениге ја посетија болницата во Лавов.

– Ние сме многу среќни што сме во Лавов, бидејќи овде најдовме голем број на луѓе кои се херои во овој свет, изјави Румениге.

Дуелот Шахтјор – Баерн Минхен заврши без голови 0:0.

Најчитани вести