петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Баерн (М) броеше до шест, Новески пречка за Херта

baern broese do sest

Поврзани вести

Иако беше најавен како саботен дерби натпревар од 24. коло во германската Бундес лига, дуелот помеѓу аспирантот за последното место кое води во Лигата на шампиони, Волфсбург и актуелниот шампион и лидер на првенствената табела, Баерн (М), заврши со убедлив триумф на баварскиот гигант од 6:1.

Вината за катастрофалниот пораз, домаќинот мора да ја побара во сопствените редови и во катастрофално очајната игра во вторите 45 минути.

Меѓу најзаслужните за освоените три бода се репрезентативците на Германија и Хрватска, Томас Милер и Марио Манџукиќ кои постигнаа по два погодока, а во листата на стрелци се запишаа и Хердан Шакири и Франк Рибери.

Убедлив триумф од 4:0, но над гостинскиот тим на Хофенхајм, остварија фудбалерите на Шалке, а без победник, 1:1, заврши дуелот помеѓу екипите на Хановер и Баер од Леверкузен.

Фудбалерите на Борусија од Дортмунд денеска имаат обврска да забележат позитивен резултат на незгодното гостување во Фрајбург, а репрезентативецот на Македонија и капитен на германскиот бундеслигаш Мајнц, Николче Новески денеска ќе биде последна пречка за напаѓачите на Херта од Берлин.

Резултати: Шалке – Хофенхајм 4:0, Борусија М. – Аугзбург 1:2, Штутгарт – Брауншвајг 2:2, Хановер – Леверкузен 1:1, Волфсбург – Баерн М. 1:6, Хамбургер – Ајнтрахт Ф. 1:1, Нирнберг – Вердер 0:2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести