четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Баерн (М) го користи киксот на сите ривали

baern kiks site rivali

Поврзани вести

Саботниот дерби натпревар од 22. коло во германска Бундес лига, дуелот помеѓу претендентите за едно од трите места кои водат директно во групната фаза од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони, Волфсбург и Баер од Леверкузен заврши со триумф на домаќинот од 3:1.

Убедлив пораз од 3:0 на гостувањето во Хамбург, доживеа вицешампионот на Германија, тимот на Борусија од Дортмунд.Минимален, но злато вреден триумф на тешкото гостување во Штутгарт забележа нивајлијата во елитното друштво, тимот на Херта од Берлин.

Актуелниот шампион и лидер на првенствената табела, тимот на Баерн (М) важи за апсолутен фаворит во денешниот првенствен дуел против екипата на Хановер, а делеку поголема неизвесност и борба до последниот судиски свиреж се очекува на дуелот помеѓу екипите на Ајнтрахт од Франкфурт и Вердер од Бремен.

Резултати: Фрајбург – Аугсбург 2-4, Мехенгладбах – Хофенхајм 2-2, Хамбургер – Дортмунд 3-0, Нирнберг – Браушвајг 2-1, Штутгарт – Херта 1-2, Волфсбург – Леверкузен 3:1.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести