вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Баерн (М) со стил го победи и елиминира Гуангжу

Германскиот бундеслигаш одигра фуризоно во финишот од првото и на стартот од второто полувреме, а таквата игра на крајот се покажа како доволна

Guangzhou Evergrande FC v Bayern Muenchen - FIFA Club World Cup Semi Final

Поврзани вести

Многу полесно од очекуваното, фудбалерите на актуелниот европски клупски шампион, Баерн (М), обезбедија пласман во финалниот натпревар од годинашното издание на Светското клупско првенство кое се одржува во Мароко.

Германскиот бундеслигаш одигра фуризоно во финишот од првото и на стартот од второто полувреме, а таквата игра на крајот се покажа како доволна за да биде остварен убедлив триумф од 3:0 (Рибери 40′, Манџукиќ 44, Геце 47′) во пресметката со шампионот на Азија, Гуангжу од Кина.
“Го исполнивме тоа што беше побарано од нас. Тренерот побара да обезбедиме пласман во финалниот натпревар. Точно дека направивме неколку грешки, дека не искористивме неколку чисти шанси, но успеавме да постигнеме три погодоци”, изјави по натпреварот крилниот напаѓач на Баерн (М), Марио Геце.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести