сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Баерн Минхен доби фудбалска лекција од Борусија Дортмунд

fudbalska lekcija za baern

Поврзани вести

Саботниот дерби натпревар од 30. коло во германската Бундес лига, дуелот помеѓу вечните ривали, Баерн (М) и Борусија од Дортмунд, заврши со убедлив триумф на гостинот од 3:0.

Популарните „милионери” дојдоа до посакуваното водство со погодокот на ерменскиот интернационалец, Хенрик Михтариан, а на 2:0 зголеми крилниот напаѓач, Марко Ројс.

Последниот погодок на натпреварот беше дело на младинскиот репрезентативец на Германија, Јонас Хофман, а во последната минута од натпреварот, директен црвен картон заработи офанзивниот бек на Баерн (М), Рафиња.

„Да се победи Баерн (М) со убедливи 3:0 и тоа на ‘Алианц Арена’ значи дека мојот тим има одиграно совршено. Сите одиграа без грешка, особено Михтариан. Сега мора да се фокусираме на полуфиналниот натпревар од Купот на Германија. Сакаме пласман во финалниот натпревар. Не е важно против кого ќе играме во Берлин, важно е да бидеме дел од тој голем спектакл”, изјави предводникот на Борусија Д., Јирген Клоп.

Фудбалерите на Баер од Леверкузен денеска ќе се обидат да ја искористат предноста на домашниот терен во дуелот против новајлијата во елитното друштво, екипата на Херта од Берлин, а голема неизвесност се очекува и на натпреварот помеѓу екипите на Хофенхајм и Аугсбург.

Резултати: Мајнц – Вердер 3:0, Борусија М. – Штутгарт 1:1, Хановер – Хамбургер 2:1, Фрајбург – Брауншвајг 2:0, Волфсбург – Нирнберг 4:1, Шалке – Ајнтрахт Ф. 2:0, Баерн М. – Борусија Д. 0:3.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести