четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Багдад: 18 лица загинаа, 38 повредени во самоубиствен напад во кафуле

Во Ирак е регистриран пораст на насилството какво што не е забележано уште од 2008 година.

strife-in-iraq-worse-and-worse

Поврзани вести

Најмалку 18 луѓе загинаа, а 38 се повредени во синоќешниот  самоубиствен бомбашки напад во едно кафуле во Багдад.

Локалната полиција соопшти дека бомбашот-самоубиец ја активирал експлозивната направа додека се наоѓал меѓу гостите во кафулето, кои гледале фудбалски натпревар во квартот Вашашу во Багдад.

Во Ирак е регистриран пораст на насилството какво што не е забележано уште од 2008 година.

Јавните места, како што се кафулињата, рестораните, џамиите и продавниците се најчеста мета за напад од страна на милитантите, кои се обидуваат на секој начин да ги спречат напорите на шиитската Влада за одржување стабилна безбедносна ситуација во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести