вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Бајазит Мејдан во Истанбул

bejazit

Последни вести

Бајазит Мејдан е плоштад кој се наоѓа во европскиот дел на Истанбул, а е неофицијално именуван според џамијата на Бајазит II, која се наоѓа непосредно до него.

Официјалното име на овој прекрасен плоштад е „Плоштад на слободата“, но помеѓу населението е многу попознат по неофицијалното име, коешто се должи на близината на џамијата на Бајазит II. Плоштадот се наоѓа на местото каде што некогаш стоел Форумот на Теодосиј I, големиот император на Византија, уште додека градот го носел името Византион. Денес, од грандиозното здание е останато само едно мало делче, коешто претставува споменик на плоштадот.

На едната страна од плоштадот се наоѓа влезот на Универзитетот на Истанбул, во чиј склоп е и кулата на Бајазит II. Изгледот на плоштадот, онака како што можете да го посетите денес, е дело на архитектот Таргут Кансевер.

Iguana-Tours

Овој плоштад има огромно историско значење, почнувајќи уште од времето на Византија, па сѐ до модерна Турција, во која претставува собиралиште за најразлични форми на протести. Меѓу најпознатите се: Крвавата недела во 1969 година, терористичкиот напад од 1978 година (Масакрот на Бајазит), како и јавното погубување на 20 американски активисти во 1920 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести