среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Бајден допатува во Турција

Бајден е највисок западен дипломат кој ја посетува Турција по неуспешниот обид за пуч од 15 јули.

bajden

Последни вести

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден допатува денеска во Анкара каде ќе има разговори со турското раководство во момент кога државата почна со операција за да протера припадници на ИД од град на границата со Сирија.

Бајден е највисок западен дипломат кој ја посетува Турција по неуспешниот обид за пуч од 15 јули.

Според западни медиуми, Бајден ќе се обиде да ги поправи односите на САД со Турција откако Анкара го обвини имамот Фетулах Ѓулен кој живее во Пенсилванија дека е одговорен за пучот.

Најчитани вести