петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бакрачески во Европскиот суд на правдата и Советот на Европа

bakraceski_strazbur_400

Поврзани вести

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески продолжува со успешната посета на Стразбур , остварувајќи средба со Генералниот секретар на Конгресот за локални и регионални власти при советот на Европа – Андрес Киефер.
На средбата со Киефер беше разговарано околу имплементацијата на европските стандарди на локално ниво во делот на борбата против корупцијата во локалните институции.

На средбата договоривме оваа есен Охрид да биде организатор на работилница за борба против корупцијата на која би поканиле претставници на локалните власти од југозападниот плански регион и пограничните региони на Албанија и Грција. Договорено беше и наши кадри да одат во конгресот и да се едуцираат во делот на имплементација на стандардите на ЕУ на локално ниво – изјави градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески.

Бакрачески денес ги продолжува средбите во Стразбур, каде ќе го посети и Европскиот суд на правдата.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести