недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бакрачевски со Путин и со Обама во Париз на одбележување на десантот на Нормандија

Бакрачевски денеска заедно со рускиот претседател Владимир Путин, американскиот Барак Обама и со десетина други шефови на држави и влади и други јавни личности, ќе биде дел од јубилејот кој го одбележува Денот Д, односно десантот на Нормандија во Втората светска војна, кој се смета за пресвртна точка во втората светска војна по која Германија веќе ја губи контролата на состојбата во Европа.

bak

Последни вести

Охридскиот градоначалник Никола Бакрачевски е еден од балканските политичари кои во Париз учествуваат на церемонијата за одбележување на 70 години од истоварувањето на сојузничките војски на Нормандија, јави „Република“.

Бакрачевски денеска заедно со рускиот претседател Владимир Путин, американскиот Барак Обама и со десетина други шефови на држави и влади и други јавни личности, ќе биде дел од јубилејот кој го одбележува Денот Д, односно десантот на Нормандија во Втората светска војна, кој се смета за пресвртна точка во втората светска војна по која Германија веќе ја губи контролата на состојбата во Европа.

На церемонијата покрај Путин и Обама, учествуваат и лидерите на Франција, Германија, Велика Британија и Канада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести