недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Балетот „Самсон и Далила“ во МОБ

„Самсон и Далила“ е во кореографија на гостинот од Хрватска, Роналд Савковиќ, додека во насловните улоги ќе настапат првенците: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили.

download (10)

Последни вести

Во Македонската опера и балет, утре во 20 часот, ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс.
„Самсон и Далила“ е во кореографија на гостинот од Хрватска, Роналд Савковиќ, додека во насловните улоги ќе настапат првенците: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили.
Во улогата на Крв: Мирјана Поп Алексова, Месо: Ќе ја толкува Бобан Ковачевски, Концерт мајстор: Трајче Стојковски, Зло: Билјана Пашариковска.

„Самсон и Далила“ обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу доброто и злотоДОБРОТО И ЗЛОТО.

 

 

Потсетување: Заради градежни зафати, влезот во Македонската Опера и Балет е преку подземната гаража од страната на аптеката „Зегин“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести