вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Балетот „Жизел“ во МОБ в среда

Уживајте во прекрасната балетска претстава „Жизел“ во МОБ

mob

Поврзани вести

Романтично- фантастичниот балет во два чина „Жизел“, ќе се изведе в среда во Македонската опера и балет.

Праизведен е во Париз, во 1841 година. Тој е еден од  ретките балети кои имаат непрекината традиција на изведување. Во „Жизел“ – на  петти овој месец ќе настапат:  Марија Кичевска Шокаровска, во насловната улога,Алберт: Бобан Ковачевски,Хиларион:Игор Веланоски, Мирта: Марта Петкова (Примабалерина – Софија),Па де де:Ангела Велевскаи Јан Кисилев, Оружоносец:Драган Пандиловски.

Настапуваат: Комплетниот балетски ансамбл и оркестарот на МОБ, кореограф е Леонид Лавровски (Русија), додека диригент е Бисера Чадловска.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести