среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Балетската претстава „Рајмонда“ во МОБ

mob

Поврзани вести

Балетската претстава „Рајмонда“ ќе биде изведена в среда со почеток од 20 часот во Македонската опера и балет.

Еден од бисерите на балетската класика,„Рајмонда“, е во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко, додека во главните улоги ќе настапат првенците: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили. Во улогата на Абдурахман, ќе настапи гостинот од Украина, Иван Бојко. Со оркестарот на МОБ ќе диригира, Бисера Чадловска.

„Рајмонда“ е претстава со прекрасни костими и спектакуларна сценографија, што ги изработи нашето атеље, под менторство на гостите од Украина: Гана Ипатиева и Андреј Злобин.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести