понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Балкан Енерџи“ предлага мерки за загадувањето: Сите што имаат услови да се приклучат на парно

Компанијата предлага надлежните институции да преземат мерки граѓаните и фирмите да се приклучат кон централното греење со што според нив ќе допринесе за брз и непосреден ефект во намалување на загадувањето

parno

Поврзани вести

„Балкан Енерџи Груп“, компанијата која од лани го презеде снабдувањето со топлинска енергија во Скопје предлага мерки со цел намалување на загадувањето на главниот град.

Компанијата предлага сите оние кои своите домови или канцеларии ги затоплуваат на фосилни горива (нафта, јаглен, дрва), да се приклучат на градското парно доколку имаат веќе инстапалција или пак им се потребни мали инвестиции за приклучок.

„Како главен извор на загадувањето на градот Скопје посочен од надлежните институции е согорувањето на фосилни горива и дрва при затоплувањето на станбените и деловните објекти. Согласно информациите од Град Скопје само 36 отсто од потрошувачите се затоплуваат на централно греење, а од останатите 64 отсто безмалку половина се затоплуваат со фосилни горива и дрва… Балкан Енерџи преку системот за централно греење испорачува еколошки чиста енергија за затоплување бидејќи сите наши топлани работат на природен гас кој е еколошки најчистиот енергенс. Техничкиот капацитет на топланите и дистрибутивната мрежа во овој момент е двојно поголем од потребите на нашите потрошувачи. Од друга страна голем дел од потрошувачите кои користат фосилни горива и дрва за затоплување веќе имаат приклучок или со мали инвестиции може да се приклучат кон системот за централно затоплување“, велат од „Балкан Енерџи Груп“.

Компанијата смета дека надлежните институции треба да донесат мерки за приклучување на граѓаните и фирмите кон системот на централно греење што, според „Балкан Енерџи Груп“, ќе допринесе за брз и непосреден ефект во намалувањето на загадувањето и подобрување на квалитетот на воздухот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести