сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Балканот повторно зафатен од поројни дождови

poroen-dozd12

Поврзани вести

Месец септември започна со поројни врнежи проследени со силен ветер, грмежи а на одделни места и град.

Во Босна и Херцеговина е издаден портокалов метеоаларм, во Хрватска црвен.

Во изминатите 24 часа на подрачјето на Требиње наврнаа 118 литри дожд по метар квадратен, што е рекордно количество ова лето.

Црвен метеоаларм е издаден во Хрватска поради циклонот Симеон кој зафати подрачје на цел Јадран. Имено, во изминатите 24 часа  во Дубровник наврнаа повеќе од 190 литри дожд на метар квадратен, што одговара на тримесечен просек на врнежи во есенски месеци.

И понатаму на сила се редовни мерки за одбрана од поплави на Вараждинското подрачје и за реката Мура која се излеа.

Нестабилно време ќе се задржи оваа недела и во Црна Гора. До утрово во Петровац наврнаа 200 литри дожд на квадратен метар, во Будва вчера за само шест часа имаше повеќе од 130 литри дожд што е за 120 отсто повеќе од вообичаени колличини во месецот септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести