петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Бан бара преговори во Украина

Бан побарал дијалог за да се стави крај на немирите во земјата, соопштуваат од Обединетите нации.

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, упатил апел до украинскиот претседател Виктор Јанукович да започне „конструктивен дијалог“ со опозицијата.

Според зборовите на портпаролот на ОН, Мартин Несирки, Бан во телефонски разговор со Јанукович изразил „сериозна загриженост“ во врска со кризата во Украина.

Бан, кој моментално се наоѓа на самит на Латинска Америка во Хавана, во телефонскиот разговор со Јануковиќ побарал „спротиставените страни да започнат смислен, оддржлив и инклузивен дијалог, за да се пронајде решение за кризата и да се спречи понатамошното крвопролевање“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести