петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 28

Бан: Бариерите нема да ја решат бегалската криза

NEW YORK - FEBRUARY 18:  United Nations Secretary General Ban Ki-moon speaks to the media following the United Nations Security Council meeting concerning the independence of Kosovo at the United Nations Headquarters February 18, 2008 in New York City. Kosovo declared itself a nation February 17, amidst bitter protest from Serbia and Russia, but with the backing of the United States. The Kosovo province has been under United Nations occupation since NATO forces drove the Serbian military and government out in 1999.  (Photo by Daniel Barry/Getty Images)

NEW YORK - FEBRUARY 18: United Nations Secretary General Ban Ki-moon speaks to the media following the United Nations Security Council meeting concerning the independence of Kosovo at the United Nations Headquarters February 18, 2008 in New York City. Kosovo declared itself a nation February 17, amidst bitter protest from Serbia and Russia, but with the backing of the United States. The Kosovo province has been under United Nations occupation since NATO forces drove the Serbian military and government out in 1999. (Photo by Daniel Barry/Getty Images)

Последни вести

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун оцени дека градењето бариери нема да ја реши бегалската криза во Европа и ги повика политичките лидери да ја следат германската канцеларка Ангела Меркел во борбата со актуелната криза, пренесува Танјуг.

Во интервјуто за весникот „Билд“ ,Бан Ки-мун нагласи дека „градењето на ѕидови, дискриминацијата или враќањето на луѓето не се одговор на проблемот“.

Бан исто така, го пофали „хуманото политичко водство“ на германската канцеларка во борбата со бегалската криза и ги повика останатите политичари да го следат нејзиниот пример.

Тој одби да ги коментира шпекулациите дека Меркел може да биде именувана за негов наследник на чело на ОН откако ќе истече неговиот втор мандат на 31 декември оваа година.

Најчитани вести