понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Бан: Да прекинат воените конфликти за време на Олимпијадата

soci

Поврзани вести

Во своето обраќање до Меѓународниот олимписки комитет (МОК), генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун повторно повика на почитување на „олимпиското примирје“ за време на Зимските олимписки игри, пренесе радио „Голос России“.

„Повторно и повторно го повторувам својот повик до сите завојувани страни, да ги прекинат борбите во периодот на игрите“, изјавил генералниот секретар на ОН.

Тој ги споменал конфликтите во Сирија, Централноафриканската република и Јужен Судан. Според него, примирјето може да обезбеди испорака на хуманитарна помош, што ќе го спаси животот на многу настрадани лица.

Повик за „олимписко примирје за време на Олимпијадата во Сочи, исто така упати Министерството за надворешни работи на Русија, што беше наменето главно кон земјите во сирискиот конфликт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести