среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бан Ки Мун: Доцни операцијата за ликвидирање на сириското хемиско оружје

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун изјави дека операцијата за ликвидирање на сириските хемиско оружје заостанува од предвидениот распоред, се вели во неговиот извештај презентиран прес Советот за безабедност на ОН, на 28 јануари, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Бан Ки Мун истакна дека најотровните материи не биле извезени од Сирија до 31 декември 2013 година, според предвидениот рок, одреден во планот на Организацијата за забрана на хемиското оружје.

„Се приближуваи крајниот рок за извезување на сите други хемикалии, а тоа е петти февруари 2014 година“, изјави Бан Ки Мун.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести