недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Бан Ки Мун: Двете страни во конфликтот со Сирија ги нарушуваат нормите на меѓународното право

ban ki mun

Поврзани вести

Двете страни во конфликтот во Сирија ги нарушуваат нормите на меѓународното право, што предизвикува хуманитарна криза во земјата, истакнал на отворањето на мировната конференција за Сирија, „Женева-2“, генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун, пренесува „РИА Новости“.

„Сите земји демонстрираат целосно непочитување на хуманитарното законодавство кое предизвикува хуманитарни проблеми во земјата“, изјавил генералниот секретар на ОН.

Бан Ки Мун додаде дека ескалацијата на конфликтот била предизвикана од испораките на оружје од странство, како и од странските борци и радикални групи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести