понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бан Ки Мун: Египќаните треба да се воздржат од насилство за време на референдумот

zname-egipet

Поврзани вести

Египќаните треба да се воздржат од насилство за време на референдумот за Уставот на земјата, што започна вчера, повика генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун, пренесе „ИТАР-РАСС“.

Официјалниот претставник на Бан рече дека генералниот секретар го следи внимателно процесот на референдумот. Тој ја истакна важноста за тоа да се почитува слободата на собирање и изразување на мислење, како и на одрекување од насилство. Генералниот секретар ги повикува сите Египќани да гарантираат дека следната фаза од транзицијата ќе се остварува, мирно и транспарентно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести