понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Бан Ки Мун ги поздрави мирните избори на Косово

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, ги поздрави мирните избори на Косово, истакнувајќи дека е охрабрен од позитивните извештаи на меѓународните набљудувачи.

ban ki mun

Поврзани вести

Во соопштението од неговиот кабинет, доставен до српски „Танјуг“, се наведува дека успешното одржување на изборите претставува пресвртница за понатамошниот процес на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина и зајакнување на демократските институции на Косово.

Генералниот секретар на ОН, ги повикал двете страни да го продолжат позитивното учество во дијалогот под покровителство на Европската унија, и да се спроведува време и на вистински начин што е договорено на 19-ти април во Брисел.

Според него, тоа значи создавање на Заедница на српски општини и интеграција на полициските и судските структури на северот на Косово.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести