понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Бан Ки Мун го испраќа својот заменик во Украина

obedineti nacii

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун го испраќа во Украина својот заменик, Јан Елиасон, за да се запознае со политичката ситуација во земјата, пренесе „УНИАН“.

За време на престојот во Украина првиот заменик секретар на ОН, лично ќе направи проценка на ситуацијата и ќе го информира генералниот секретар за понатамошните мерки што може да ги преземат ОН за помош на деескалирането на ситуацијата во регионот, се вели во соопштението поставено на сајтот на организацијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести