вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бан Ки-мун го поздрави прекинот на огнот во Појасот Газа

Генералниот секретар ја поздравува најавата за неограничен прекин на огнот во Газа, во посредство на Египет. Светлата иднина за Појасот Газа и Израел зависи од одржливиот прекин на огнот - изјави портпаролот на ОН.

ban ki mum

Последни вести

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го поздрави прекинот на огнот во Појасот Газа, предупредувајќи ги Израел и палестинските милитанти дека секое нарушување на примирјето ќе биде крајно неодговорно.

– Генералниот секретар ја поздравува најавата за неограничен прекин на огнот во Газа, во посредство на Египет. Светлата иднина за Појасот Газа и Израел зависи од одржливиот прекин на огнот – изјави портпаролот на ОН.

Според него, Бан верува дека „мировните напор мора да стигнат до коренот на спорот, со цел да се избегнат идни насилства“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести