петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Бан Ки Мун: Испраќање на сили на ОН во Украина, не е можно без мандат на Советот на безбедност

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на ОН, Бан Kи Мун изјави денеска дека испраќањето на мировни сили на ОН во Украина не е можно без одлука на Советот на безбедност на ОН.

„Без јасен мандат и дозвола од Советот за безбедност на ОН, не можеме да преземеме било каква акција,“ изјави Бан во интервју за мексичкиот весник „Реформа“.

Вршителот на должност претседател на Украина, Александар Турчинов во понеделникот во телефонски разговор со генералниот секретар на ОН ги повика Обединетите нации на „антитерористичка операција“ на украинската војска на истокот на земјата.

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека идејата Киев да ги повика мировните сили на ОН да учествуваат во незаконска акција во Украина е апсолутно безмислена, потсетува „Гласот на Русија“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести