вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Бан Ки Мун испратил официјална покана за „Женева-2“ до лидерот на Сириската национална коалиција

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун испратил официјална покана до лидерот на Сириската национална коалиција Ахмед ал Џарба за учество во меѓународната мировна конференција за Сирија, пренесе „ИТАР –ТАСС“, повикувајќи се на портпаролката на информативната служба на европското одделение на ОН во Женева, Корин Момал Ваниан.

„Можам да потврдам дека генералниот секретар испрати писмо до Ахмед ал Џарба, претседателот на Сириската национална коалиција, во кое ја поканува делегација, составена од сириската опозиција, да земе учество на конференцијата во Женева“, рекла Ваниан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести