понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Бан Ки Мун ја обвини армијата и бунтовниците во Јужен Судан дека ја присвојуваат хуманитарна помош

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун ја обвини армијата и бунтовниците во Јужен Судан дека ја присвојуваат прехранбените помош и возилата што се користат за хуманитарни испораки, пренесе „Ројтерс“.

„Загрижен сум од бројот на загинати лица при тековните борби во Јужен Судан, што постојано се зголемува, вклучувајќи ги и соопштенијата од вчера во врска со смртта на 200 цивили, кои се удавија во реката Нил, додека се спасувале од насилството во градот Малакал“, се наведува во изјавата на генералниот секретар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести