четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бан Ки Мун ја повикува Украина да се воздржи од ескалација на насилството

Ukraine-police_2753080b

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун ги повика политичките сили во Украина да се воздржат од ескалација на насилството и да започнат преговори, пренесе РИА Новости.

„Генералниот секретар на ОН продолжува постојано и со загриженост да го следи развојот на ситуацијата во Украина. Тој повторно ги повикува страните да избегнуваат ескалација на насилството и повикува да се придржуваат кон демократските принципи за слобода на говорот и организирање на мирни собири. Бан Ки Мун им се обраќа и на двете страни со молба да започнат дијалог меѓу себе и потсетува за потребата да се постигне спогодба меѓу Украинците за иднината на нивната земја“, се вели во соопштението објавено на сајтот на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести