недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Бан Ки Мун ќе го претстави извештајот за Косово

ban ki mun

Поврзани вести

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе го разгледа тримесечниот извештај на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово во 2013 година, пишува денеска српскиот весник „Блиц“.

Во извештајот се наведува дека 2013 била година на значителен политички напредок, благодарение на дијалогот меѓу Белград и Приштина и Бриселскиот договор. На седницата на Советот за безбедност ќе присуствува и српскиот премиер во оставка, Ивица Дачиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести