понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Бан Ки Мун: Половина од населението на Сирија има потреба од итна помош

ban ki mun

Поврзани вести

Речиси половина од населението на Сирија има потреба од итна хуманитарна помош по влошувањето на ситуацијата поради вооружениот конфликт, изјави генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун за време на донаторската конференција во Кувајт, пренесе „АФП“.

„Половина од вкупното население на Сирија или приближно 9,3 милиони лица имаат итна потреба од хуманитарна помош“, истакнал Бан, посочувајќи дека уште над три милиони лица ја напуштиле земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести