четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Бан Ки Мун повика на почитување на територијалниот интегритет на Украина

ban ki mun

Поврзани вести

Украинската криза може да биде решена само преку почитувањето на територијалниот интегритет на Украина, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун за време на прес конференција во Киев, пренесе „АФП“.

„Актуелната криза може да биде решена исклучиво по мирен и дипломатски пат, почитувајќи го принципот за територијален интегритет и суверенитет на Украина“, посочи Бан Ки Мун на прес-конференција.

Генералниот секретар додал дека Украина преживува еден од најдраматичните и тешки периоди во историјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести