петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Бан Ки – мун повика на воздржаност по инцидентот во Куманово

bankimun

Последни вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун, во соопштение за инцидентот во Куманово, изрази загриженост, повик за воздржаност и упати сочуство до семејствата на загинатите и ранетите во акцијата.

– Генералниот секретар силно ги поддржува повиците на Европската Унија и други членки на меѓународната заедница кои ги повикуваат властите и сите политички и други водачи да соработуваат за да се врати стабилноста и целосно да се истражат настаните на објективен и транспарентен начин. Во ова чувствително време, Генералниот декретар ги повикува сите да покажат максимална воздржаност и да не прибегнуваат кон реторика или постапки кои би можеле дополнително да ги ескалираат тензиите, пишува во соопштението од Бан.

Во соопштението исто така се охрабруваат македонските власти да ги исполнат оценките изразени од Високиот комесар за човекови права од март годинава, за целосна посветеност на основните човекови права, владеењето на правото и создавање на атмосфера за слободно изразување.

Најчитани вести