понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бан Ки-мун разговараше со Василакис за спорот со името

ban ki mun

Поврзани вести

Грчкиот пратеник во разговорите за спорот за името Адамантиос Василакис вчера во Њујорк имаше средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, пренесе МИА.

Од Обединетите нации не дадоа повеќе информации за средбата, по која не објавија ниту соопштение.

Не е предвидено при оваа посета на Василакис во Њујорк да се одржи средба и со македонскиот претставник Зоран Јолевски. Се очекува Василакис да се сретне и со пратеникот на генералниот секретар за спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц.

При неговата средба со претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски минатиот септември, за време на Генералното собрание на Обединетите нации, генералниот секретар Бан Ки-мун најави дека лично ќе се заложи за интензивирање на разговорите меѓу Македонија и Грција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести