недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Бан: Не постои воено решение за Украина

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ги предупреди денеска западните сили дека не постои воено решение за украинската криза, бидејќи Украина ја обвини Русија за започнување на голема војна на истокот на земјата.

Бан изјави дека е загрижен поради случувањата во Украина и сака да се избегне понатамошно влошување на „хаотичната и опасна ситуација на терен“ пренесува АФП.

„Знам дека Европската унија и Американците како и поголемиот дел на западни земји разговараат сериозно меѓу себе како да го решат овој проблем. Она што е важно во овој момент е дека не постои воено решение за тоа. Треба да постои дијалог за политичко решение, тоа е оправдан начин,“ изјави Бан во разговор со новинарите за време на посетата на Нов Зеланд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести