недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 36

Бан: Употребата на хемиско оружје не може да стане нормална работа

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун вчера ја изрази својата загриженост дека употребата на хемиско оружје „може да стане нормална работа во Сирија или во кој било друг сегашен или иден конфликт“.

хемиско

NEW YORK - FEBRUARY 18: United Nations Secretary General Ban Ki-moon speaks to the media following the United Nations Security Council meeting concerning the independence of Kosovo at the United Nations Headquarters February 18, 2008 in New York City. Kosovo declared itself a nation February 17, amidst bitter protest from Serbia and Russia, but with the backing of the United States. The Kosovo province has been under United Nations occupation since NATO forces drove the Serbian military and government out in 1999. (Photo by Daniel Barry/Getty Images)

Поврзани вести

– Најважно е оние кои користат хемиско оружје, да сносат одговорност за тоа, наведува Бан во писмо до Советот за безбедност, повикувајќи се на извештајот на Организацијата за забрана на хемиското оружје.

Организацијата веќе води четири случаи за употреба на таков вид оружје, меѓу кои е и оној во врска со Алепо, по наводи на сириската Влада.

Најчитани вести