понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бан: За признавањето на независноста на една држава одлучуваат сами членките на ОН

Вчера Шведска објави дека ја признава Палестина за независна држава, како чекор за уредување на израелско-палестинскиот конфликт.

ban ki mum

Последни вести

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја зема предвид одлуката на Шведска да ја признае Палестина за независна држава, но нема да ја коментира, бидејќи смета дека тоа е прашање за кое решава секоја одделна земја членка на светската организација, изјави портпаролот на Бан Стефан Дужарик, објави МИА.

– Признавањето на независноста на една или друга држава е прашање, за кое решаваат сами за себе земјите членки на ОН. Генералниот секретар се разбира дека е информиран за одлуката на Шведска, но таквите одлуки ги носат самите земји членки и тој не ги коментира, изјави Дужарик.

Вчера Шведска објави дека ја признава Палестина за независна држава, како чекор за уредување на израелско-палестинскиот конфликт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести