недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Банана сплит со чоколада и кокос

Ова е омилениот куп од сладолед на кој подеднакво се радуваат и возрасните и децата, а ќе ви треба само половина час за да го подготвите.

banana-split

Поврзани вести

Ова е омилениот куп од сладолед на кој подеднакво се радуваат и возрасните и децата, а ќе ви треба само половина час за да го подготвите.

Состојки:

 • 170 грама темна чоколада
 • 2 лажици несолен путер
 • Половина филџанче кокосово млеко
 • 2 лажиц и темен рум
 • 2 лажици кари
 • 1 мала лажица кора од лимета
 • 200 грама миксирана слатка павлака (30% масленост)
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 4 банани
 • Сладолед од банана
 • Мешани јаткасти плодови
 • Сув кокос

Подготовка:

На тивок оган стопете ги чоколадата и путерот додека не добиете глатка смеса. Потоа вмешајте ги следните четири состојки и промешајте.

Направете шлаг од слатката павлака и шеќерот во прав и оставете ги во ладилник до употребата.

Во долгнавести садо ви ставете по две половини банана. Измеѓу додадете по 3 топчиња сладолед од ванила. Прелејте со топол чоколаден прелив. Додадете шлаг па наросете кокос и иситнети јаткасти плодови по ваш вкус.

Најчитани вести