Магазин

Банани, вода и мед – кажете му збогум на бронхитисот!

Банани, вода и мед – кажете му збогум на бронхитисот!

Лековитата крема од банани е одлично природно средство против кашлицата, чија ефикасност е проверена и во лекувањето на упорната кашлица и бронхитис.

Особено е делотворна кај децата, но и кај возрасните.

Вкусна е, здрава, многу хранлива и благотворно делува на желудникот.

Ако вашето дете го мачи болното грло и кашлицата, задолжително пробајте да ја направите оваа чудесна крема!

Многу едноставно се подготвува.

Крема од банани против кашлица – рецепт:

Состојки:

-2 средни зрели банани

-2 лажици шеќер или мед

-400 милилитри зовриенавода

Начин на подготовка:

Излупете ги бананите. Добро изгмечете ги со вилушка или лажица, најдобро дрвена. Додадете го шеќерот и добро помешајте. Полијте ги со зовриената вода, поклопете ги и оставете да отстои 30 минути. Ако користите мед него додајте го на крајот, кога смесата ќе се олади. Смесата прецедете ја низ пластичка цедалка (не морате ако не сакате).

Конзумација:

Секогаш загрејте ја смесата и конзумирајте ја 4 пати дневно (околу 100 милилитри). Секој ден направете нова доза – лесно е!

За неколку дена кашлицата ќе престане. Не ви требаат скапи лекови!