петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

„Банка на Америка“ под истрага

bank of america

Последни вести

Регулаторите во Соединетите Американски Држави ја ставија под истрага „Банка на Америка“  поради прескокнување на големи куповни налози на нивните клиенти.

Прескокнување на налози е многу едноставна и стара метода за тргување, која во вакви случаи поради судир на интереси е забранета. Имено, кога клиент на банката односно брокерска куќа ќе издаде голем налог за купување, многу е веројатно дека ќе дојде до пораст на цената на таа хартија од вредност.

Поради тоа банката го нуди својот купувен налог пред оној на клиентот, ја купува таа хартија од вредност, и потоа го нуди налогот на клиентот, што поради големината речиси сигурно ја крева цената. Банката на тој начин остварува заработка.

Во некои случаеви оштетен е самиот клиент, доколку поради налогот на бнаката и клиентот мора да ја подобри понуата.

Како што пренесуваат медиумите во САД, клиентите во овој случај биле банките „Фани Мае“ и „Фреди Мак“, кои на светската јавност и’ станаа познати по крахот на американскиот пазар на недвизности.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести