недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Банките стабилни, кредитирањето ќе расте

banka

Поврзани вести

Домашните банки очекуваат зголемување на понудата и побарувачката на кредити. Нивната ликвидност во третото тримесечје се зголемува, а Централната банка интервенира на девизниот пазар откупувајќи го сезонскиот вишок девизи, пишува Лидер.

„Во вториот квартал од годинава според Народната банка на Република Македонија продолжија поволните трендови во економијата. Кредитите бележат раст особено на приватниот сектор, а ликвидноста на банките во јули е зголемена под влијание на автономните фактори и намалениот интерес на банките за краткорочните депозити кај Народната банка. За третиот квартал банките имаат поволни очекувања, со оценка за зголемување и на понудата и на побарувачката на кредити“, констатираше Комитетот за оперативна монетарна политика на народната банка на последната редовна седница.

Народна банка оценува дека досегашната поддршка на домашната економија преку преземените мерки на монетарната политика е доволна, а закрепнувањето е со солидно темпо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести