петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Банког: Возачот заспал, загинале 29 патници

Несовесен возач кој заспал над воланот уби 29 патници кога автобусот му падна во провалија.

busprovalija

Поврзани вести

Најмалку  29 патници загинаа, а четворица се тешко повредени откако автобусот паднал во длабока провалија на североистокот на Тајланд, соопшти денеска локалната полиција.

Трагичната несреќа се случила околу полноќ, во округот Лом Сак во покраината Фетчабун, додека автобусот патувал на север.

„Се сомневаме дека возачот на автобусот заспал. Пронајдовме 28 тела во провалијата која е длабока околу 30 метри, а еден почина во болница“, соопштил командирот на полицијата, пренесе АФП.

Тој додал дека четворица се болница и се во критична состојба. Според очевидец, автобусот се возел со голема брзина пред да падне во провалијата.

Автобусот во кој се превезувале 40 патници е целосно уништен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести