недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Барак Обама кон крајот на март ќе ја посети Европа

Обама ќе учествува на Самитот за нуклеарна безбедност во Хаг 24 и 25 март, а потоа на 26 март во Брисел ќе разговара со европските официјални лица на Самитот ЕУ-САД како и со генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен.

barak obama

Последни вести

Американскиот пртеседател Барак Обама, кон крајот на март ќе ја посети Европа каде што ќе учествува на два самита во Хаг и во Брисел, а потоа ќе го посети Рим каде што е најавена средба со поглаварот на Римокатоличката црква, Франциско, соопшти денеска Белата куќа.

Обама ќе учествува на Самитот за нуклеарна безбедност во Хаг 24 и 25 март, а потоа на 26 март во Брисел ќе разговара со европските официјални лица на Самитот ЕУ-САД како и со генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен.

Американскиот претседател, посетата на Европа ќе ја заврши на 27 март во Рим. Освен со папапата, предвидено е Обама да се сретне и со претседателот на Италија, Џорџо Наполитано како и со премиерот Енрико Лета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести