Свет

Барак Обама кон крајот на март ќе ја посети Европа

Барак Обама кон крајот на март ќе ја посети Европа

Американскиот пртеседател Барак Обама, кон крајот на март ќе ја посети Европа каде што ќе учествува на два самита во Хаг и во Брисел, а потоа ќе го посети Рим каде што е најавена средба со поглаварот на Римокатоличката црква, Франциско, соопшти денеска Белата куќа.

Обама ќе учествува на Самитот за нуклеарна безбедност во Хаг 24 и 25 март, а потоа на 26 март во Брисел ќе разговара со европските официјални лица на Самитот ЕУ-САД како и со генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен.

Американскиот претседател, посетата на Европа ќе ја заврши на 27 март во Рим. Освен со папапата, предвидено е Обама да се сретне и со претседателот на Италија, Џорџо Наполитано како и со премиерот Енрико Лета.