вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Барак Обама: „Мрачна тактика“ на Русија

Во краткото обраќање кон украинските и американските новинари после разговорите, Обама рекол дека со идниот претседател на Украина ги разгледал плановите за смирување на ситуацијата во таа земја.

Barack Obama

Последни вести

Обама вчера присуствувал на одбележувањето на 25 години од падот а комунизмот во Полска и во таа прилика ја осудил Руската „агресија“ во Украина. „Како можеме да дозволиме на една мрачна тактика на 20 век да го дефинира 21 век“ рекол Обама. Тој во Варшава претходно се сретнал со Петар Порошенко, новоизбраниот претседател на Украина. Одлуката на украинските бирачи да го изберат Порошенко, тајкунот познат како “кралот на чоколадото“, Обама го означил како мудар избор. Во краткото обраќање кон украинските и американските новинари после разговорите, Обама рекол дека со идниот претседател на Украина ги разгледал плановите за смирување на ситуацијата во таа земја. Обама потоа отпатувал за Брисел на дводневен состанок на Г7 на кој Русија и Украина ќе бидат една од главните теми.

Путин тврди дека Русија нема никаква намера да ја припои соседна Украина и на југоистокот на таа земја нема ниеден руски војник. Во интервју за француските медиуми, Путин изразил надеж дека моменталната ситуација „не претставува нова етапа на студената војна“. За одбивањето на Обама на директната средба рекол дека е тоа избор на Обама. „Јас сум спремен на дијалог“, рекол Путин, но и додал дека е американската политика е најагресивна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести