вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Барање за распуштање на собранието на Косово

1132566521536920964fe6c745203900_640x480

Поврзани вести

Група од 55 пратеници во Собранието на Коосово побарале парламентот да се распушти за да се отвори пат за предвремени избори, пишува весникот „Експрес“.

Најавувајќи ја информацијата како „ексклузивна“ весникот објавува документ во кој се вели:

„На основа на постигнат договор со лидерите на политичките партии со цел зачувување и функционирање на институциите на Република Косово, ние потпишаните пратеници во Собранието на Република Косово бараме распуштање на Собранието на Косово за да се отвори пат за слободни и демократски избори“.

Документот што го објавил весникот е потпишан од 55 пратеници и пратен до парламентот со барање утре да се одржи вонредна седница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести