понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Баритонот Борис Трајанов ќе ја прими наградата Национален уметник

boris

Поврзани вести

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе ја додели титулата Национален уметник на Република Македонија на баритонот Борис Трајанов.

На свечената церемонија на доделувањето на наградата, свое обраќање ќе имаат претседателот Иванов и министерот за култура, Елизабета Канческа – Милевска.

Признанието се доделува согласно Законот за Национален уметник на Република Македонија. Досегашни добитници на титулата Национален уметник на Република Македонија се Есма Реџепова-Теодосиевска, Симон Трпчевски и Милчо Манчевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести